OFFTOPIC: Nem nyitok külön blogot arra, hogy regisztráció nélkül is elolvashassátok első regényem első oldalait, a tovább gomb után meg is találjátok a részletet. Keressétek a Szénlepkét a facebook-on, valamint a konyvaruhaz.info-n!
I.
Rövid leszek, jó? Furcsa érzés haldoklókkal beszélgetni. Alig figyelnek már rád, mind csak magával van elfoglalva. Makacsul bámulják a mennyezetet, a szemük egyre homályosabbá és homályosabbá válik, én meg végképp azt érzem, hogy le se szarnak. Lehet, hogy téged is jobban érdekel az a neoncső fölöttünk, de kérlek, figyelj rám. Van pár gondolat, amit ki kell csapolnom magamból, és hálás lennék, ha végighallgatnál. Én is végighallgatnálak szívesen, mert érdekelnek az emberek, de ez most egy ilyen helyzet. A haláltól meg amúgy sem kell félned. Túl van misztifikálva.
- Mi tudhatsz te erről – kérdeznéd jogosan – a huszonnyolc éveddel okosítod itt az öreget.
Hát a helyzet az, hogy hidd el, tudok róla egyet s mást. Én is haltam már meg. Úgy három éve lehetett. Épp egy meglehetősen rossz korszakomat éltem. Vidékről nagyvárosra, a szolidból a kegyetlenbe csöppentem, és a helyzetkezelés legegyszerűbb módját választottam: a tudatmódosítást. Fiatalon azért kipróbálunk ezt-azt, nem? Hát én kicsit túlkaptam. Az egész akkori életem – és most ugye egy huszonöt éves ember életéről beszélek – mehet a kukába. Bevettem, amit lehetett, és emlékekkel adóztam értük. Csak szúrni nem szúrtam magam. Azt azért nem. Egyszer találkoztam egy szintén fiatal dán sráccal – valami szeszgőzös fesztivál hajnali sörsátrának mélyén – és ez a srác bevallotta, hogy ült már börtönben.
- Mit csináltál? – tudakoltam, az olyan részeg ember magabiztosságával, akit az sem érdekel, ha emberölés lesz a válasz, ugyan úgy inni fog tovább az új haverral.
- Hát… összevertem egy rendőrt – röhögött a dán – ráadásul be voltam hernyózva.
Na, hát ilyen alakokat sodor néha eléd a véletlen. Amúgy teljesen rendben volt a figura. Lehet, hogy az öt év, amit a hűvösön töltött, az hatott rá pozitívan. A fülébe súgta, hogy mással kéne próbálkoznia. A sitt jobb elvonó, mint a méregdrága kezelések, mi? Egy-két markáns cellatárs hamarabb meggyőz, mint a doktor úr. Na mindegy. Én nem heroinoztam, csak gombáztam, trinyóztam, ekiztem, kokóztam, spuriztam, szívtam hasist, füvet meg herbált, valamint megkoronáztam ezt azzal, hogy reggeltől estig vedeltem az alkoholt. Nagyszerű volt. Úgy értem, hogy tényleg élveztem. Elvégre ezért vannak, nem?
Aztán felfedeztem azt a csomót a mellemben. Puff. Ha egyszerre ennyiféle szer kering a szervezetedben, akkor hajlamos vagy kicsit jobban megijedni bizonyos dolgoktól. Én abban a pillanatban, hogy kitapintottam a duzzanatomat, már meg is ástam a síromat. Rosszindulatú rákos daganat, amivel se kórházba, se kivizsgálásra nem mehetek, mert az orvos a vérvétel után már szállíttatna is át a börtönbe, mint szegény Jared Leto-t a Rekviem egy álomért-ban. Persze vért a mammográfián nem vesznek, de mint mondtam, rá voltam parázva mindenre.
Ezért döntöttem úgy, hogy rákban pusztulok el. Azon a délutánon is, amikor meghaltam, erőtlenül csoszogtam be a szobámba, és ahogy egy daganatos beteghez illik, fájdalmasan dőltem az ágynak, súlyosakat nyögdécselve. Egy külvárosi tömbház sokadik emeleti, mocsokkal átitatott ötven négyzetmétere volt akkoriban az életterem.
- Gratulálok hozzá – mondhatnád, de ne mondj semmit. Mindenki azt csinál, amit akar. Én akkoriban ezt akartam. Ráadásul, ahogy haladtunk előre a hónapokkal, a szoba hozzám is nőtt valamelyest. Kettőnk kapcsolatát nem a dohos és áporodott levegőnek köszönhettük, ami folyt szerte-széjjel, sokkal inkább a ténynek, hogy a megsárgult falakról egzotikus országokhoz hasonló formákban mállott a tapéta. Ahogy mondom: Kolumbia kitárt denevérszárnyától balra a Hawaii szigetek apró bogyói sorakoztak fel, északnak egy Ausztrália-szerű vörösboros folt, délnek, közvetlenül az ajtó sarkánál pedig Egyiptom szakasztott mása terült el. Mikor rádöbbentem a meglepő tényekre, épp a delírium tremens áldott állapotában, négykézláb ordítva kapartam a padlót. Szakadt rólam a víz, így a homlokomat a falhoz nyomtam, hogy az valamelyest lehűtsön. Mit látok, mikor ismét hátradőlök? Vatikánvárost. Egy az egyben ott volt előttem, a saját izzadtságfoltomból kirajzolódva. Még a gyötrő hallucinációimról is megfeledkeztem, olyan érdeklődéssel kezdtem vizsgálgatni az elmúlt idők tivornyáinak nyomait, meg a beázások okozta foltokat. Kerítettem egy filctollat és különféle országok után eredtem: végre jó szolgálatot tett az általános iskolában rám rakódott földrajztudás. Segítettek persze a szervezetemben munkálkodó savak is: még jelenésem is volt, amikor egy régi barátom szelleme mutatott rá Brazília álló csöcs alakú égésfoltjára, meg Kuba nyilvánvaló mennyezeti repedésére. Utóbbi inkább egy elfuserált szivarhoz hasonlított, de lehet, hogy csak általánosításból jutottak ennyire sablonos dolgok az eszembe, mint a brazil mellek meg a kubai szivar.
- Ezt is, ezt is! – böködött ektoplazmikus kezével a foltok felé barátom. Hallgattam rá, és szorgosan karikázgattam. Lázba hozott a közös munka. Mikor végeztem, már közel húsz ország meg város kontúrozott térképe mosolygott vissza rám. Innentől kezdve igazán otthon tudtam érezni magam az albérletben, egészen addig a végzetes délutánig, aminek a mesélésébe az imént kezdtem bele. Bocsánat a kitérőért. Néha össze-vissza csapong az agyam. Mondjuk úgy, hogy nem lineárisan gondolkozom. Nem akarlak összezavarni, tudom, hogy nehéz ilyen kutya állapotban figyelni.
Ott tartottunk, hogy aznap délután – esős, szürke, befordulós délután volt amúgy – ledőltem az ágyra, és a feltornyozott párnák közül tekintettem a szürreális világomban szerte-szét. Itt én voltam a király, ha érted mire gondolok. Az agyam összekócolt hullámai nem pár négyzetméter fölött uralkodtak, hanem az egész univerzum fölött. Kár, hogy a hatalomnak nem sok hasznát vettem, mert királyként is utolért a baj. Szomorú elégtétellel győződtem meg arról, hogy az átkozott daganatom még mindig megvan. A rák azért nem egy mindennapos dolog, a rákos embereket mindig egyfajta sajnálattal vegyülő tisztelet övezi. Küzdenek az életben maradásért és ilyen erős egyéniségek, ezt mondják rájuk. Ezért nem lehetett az én bánatom sem napsugártalan. Büszke ráktulajdonossá léptem elő. Nem is beszélve arról, hogy egy csomót panaszkodhatok majd, ha túlélem. Panaszkodni mindenki szeret. És mivel soha ezelőtt nem voltam még ilyen helyzetben, fogalmam sem volt arról, hogy férfiaknál igen ritka a mellrák, meg arról sem, hogy meddig kell ágynak dőlve haldokolnom. Így becsuktam a szemeimet, és már a másvilágra is költöztem.
Na, ami ezután jött, attól biztosan magad alá fogsz csinálni!
- Hazudsz, disznó! – vágod majd a fejemhez, pedig bizisten nem hazudok. Végeláthatatlan fekete masszába kerültem, és csak zuhantam egyre lejjebb és lejjebb, de most nem ébredtem fel rángatózó lábbal, mint oly sokszor tesszük életünk során, hanem süvítettem tovább, lefelé a mélybe. Körülöttem mindenfelé a végtelen sötét, mint egy óriási hordó belseje, vagy mint az űr, csak csillagok nélkül. Igen… akkor is az űr ugrott be, meg a súlytalanság. Valahogy így képzeltem el mindig is azt az állapotot, amit kölyökkorom óta irigyeltem a szkafanderbe bújtatott űrhajósoktól. A lassított világot. Folyton bámultam a tévében, ahogy a rajzfilmfigurák cseppenként kapják be a körülöttük keringő narancslevet, meg ahogy úszva kergetik egymást a gravitációtól mentes kabinjukban. Bizonyára Tom is szekálta Jerry-t egy űrhajó belsejében, már nem emlékszem. Arra viszont igen, hogy mióta először láttam ezt a csodát, azóta vágytam én is a súlytalanságra. Lám, csak meg kellett hozzá halnom, már teljesült is a vágy. Örömömben táncolni kezdtem. Úszva dobáltam a pihekönnyű piruetteket, bárgyú boldogsággal az arcomon. Ha egy régi vágyálom teljesül, nehéz semlegesnek maradni. Az idillből valami gumiszerű, süppedős anyag zökkentett ki. Ebbe ütköztem bele az egyik forgásom kellős közepén. Olyasmi anyag lehetett, mint amiből gyermekéveink ugrálóvárai készültek. Tudod, a nagy gumikastélyok meg gumibarlangok a búcsúkban. Telenyomják levegővel mindet, a kiskölykök meg órákon át viháncolnak bennük. Kár, hogy mire divatba jöttek, én már nem voltam kiskölyök. Egy idősebb gyerektől meg elvárják, hogy ne akarjon viháncolni az ugrálóvárban.
- Nagyfiú vagy te már ehhez – ismételgetik folyton – kinőtted te már ezt.
Ki a nagy fenét! Az egész hülye búcsúban egyedül ez érdekelne. Csak hát számítanak rád, számítanak arra, hogy semmi ne akarj, amit te nagyon is akarsz. Marad a néma duzzogás, meg a sok kis nyikhaj bámulása, akik sikítozva gurulnak ide-oda a gumifalak között. Bezzeg, ha én bemehetnék!
Szóval, valami puha anyagba érkeztem meg, de még fel sem foghattam a szituációt, már a képembe is kapcsoltak egy hatalmas reflektort a szemközti falon. Belevágott a sötétségbe, én meg, mint a szédült éjjeli lepkék, elindultam egyenest a fény irányába. Persze mielőtt elérhettem volna, álmokhoz méltó módon történt valami váratlan: fémes csikorgással telt meg a levegő, és egy hatalmas vasajtó éppen táruló szárnyai bontakoznak ki előttem. Az ajtó mögötti szoba nevetségesen kicsinek tűnt a bejárathoz képest. Szép, világos kis terem, amelynek egyetlen bútorzatát a középen elhelyezett pult adta, egyetlen lakója pedig a pult mögött ülő hölgy volt. Amint beléptem, felnézett a monitorról és rám mosolygott.
- Üdvözlöm, Uram! – csilingelt a hangja – Egy pillanat türelmét kérjük! Legyen szíves, foglaljon addig helyet!
Én erre le akartam szidni, hogy te ostoba nő, hová a fenébe foglaljak helyet, amikor észrevettem magam mögött a bőrkanapét. Csodálkozva ültem le, és nézelődni kezdtem. A pultos sötétkék stewardess egyenruhát viselt, bár a sapka hiányzott a fejéről. Helyette az egyenes szálú, fekete haja omlott végig a vállain. Finoman dekoltált blúz alatt feszülő nagyszerű idomok. Fürkésző, barna szemeivel a képernyőt figyelte, apró ujjaival pedig olyan hevesen és koncentrálva verte a klaviatúrát, hogy nem akartam kérdésekkel zargatni. Végigpásztáztam inkább a termet is. Az amúgy szabályos kockát az tette szabálytalanná, hogy a falak közepe egy kicsit kifelé domborodott. Mintha egyszer túlontúl telepakolták volna az egészet, és kinyomta volna a súly az oldalait. A képek, a növények, az ablakok, a díszek, mind-mind hiányoztak, ennek ellenére nem éreztem magam a Szeretet-minisztériumban, mert a pasztellszínek barátságos hangulatot árasztottak, a lámpák fényébe meg mintha napsugarakat töltöttek volna.
- Köszönjük a türelmét! – fordult ismét felém a stewardess-pultos – Kérjük, haladjon tovább az Elosztóba!
- Köszönöm – motyogtam én is, majd sután biccentettem neki és nem mertem elkérni a telefonszámát. A szoba túloldalán kinyílt egy másik duplaszárnyú ajtó. Az ajtó mögött kezdődő csúszdán aztán megint elindultam a sötétségbe. Hatalmas vasépítmény volt, eltúlzott arányokkal, egy sereg elefántnak is elegendő hellyel a csúszáshoz. Bátrabbá váltam, elillant a félelem, mert a halálban csak nem halhatok meg másodjára is. Szánkóztam lefelé a fémen, egy dinoszaurusz hatalmasra tátott szája fogadott, csöpögött a nyál a tépőfogakról, de még mielőtt bekaphatott volna, vagy elemészthettek volna a szeméből lövellő tűzgolyók, versenyautóba pattantam, és őrült szerpentineken száguldva magam mögött hagytam az összes vetélytársamat. Csak úgy sikongattak az abroncsok a csúszda fémfalán, felforrt a benzin, reszketett és ropogott a karosszéria. Fénysebességgel szakítottam át a célszalagot, a közönség őrjöngött, én vigyorogva integettem. Babérkoszorúval a nyakamban, aranykupával a kezemben belecsobbantam egy kártyalapokat hányó szökőkútba, megtáncoltattam a pikk dámát, majd a káró király lován vonultam be egy márványból készült, cirádás kapu alatt. A hátasom hirtelen megtorpant, én meg egy tökéletes szaltóval érkeztem egy alacsony, furán öltözött emberke lábai elé. Na mire idáig elértem, már teljesen megfogalmazódott bennem egy kérdés, így az egytagú fogadóbizottságomnak is szegeztem.
- Mi a faszom ez?
Az unszimpatikus törpe válaszul kuncogni kezdett.
- Gyere utánam – heherészett – elmagyarázom.
Kelletlenül ugyan, de követtem, pedig a csillogó öltöny, az apró cilinder a fején, és a hanyagul lóbált sétapálca sem tükrözte az én ízlésemet. Pillanatok alatt sikerült átéreznem szegény Alicehelyzetét. Nem csoda, hogy kikészítette a hiperaktív óriásnyúl és holdkóros barátai.
- A helyzet a következő – fordult hátra a válla fölött a kisember – Meghaltál, ehhez szokj hozzá.
Köszönöm szépen, gondoltam magamban, sokat segítettél. Rosszallásomat azért még nem mertem a fejéhez vágni: előbb ismerd meg az ellenfeledet, azután támadj.
- Ennek ellenére nincs mitől tartanod – folytatta zavartalanul – nem lesz ez mindig ilyen kaotikus.
- Nem fogok tátott szájú Tirannoszauruszok felé csúszni? – kérdeztem bosszúsan.
- Nem, nem fogsz – nevette el magát ismét a kísérőm – Amit eddig láttál, az egyfajta propaganda volt. A téged foglalkoztató témákkal beízesített cukorka.
- Mint az űrutazás, meg a versenyzés?
- Pontosan, mint az űrutazás, meg a versenyzés. De most figyelj rám. Felkészültél?
Mielőtt megkérdezhettem volna, hogy mire kellett felkészülnöm, a törpe kitárta a kurta karjait, szétrebbent egy függöny, nekem meg a légzésem is elakadt attól, ami elém varázsolódott. Nem tudom, te mennyire szereted a természetet, de én kevés csodálatosabb találmányt tudnék hirtelenjében mondani. Na most képzeld el azt, hogy ott álltam a valaha teremtett leggyönyörűbb sziklacsúcson; a horizonton égbe vesző hegyóriások, havas csúcsokkal meg mélybe zúgó vízesésekkel; gyöngyházszínre festett márványsétány mindennek a közepén, magasan, a végtelenben; a szél selyemből volt, hogy fájdalommentesen bújhasson be az orrlyukakon, szétáradjon a fejben, és az abszolút béke megmagyarázhatatlan illatává váljon. Milliárdnyi hangfoszlány telítődött egésszé, és komponálta meg a természet zengő-csengő koncertjét. Mi meg elkezdtünk sétálni ebben az álomvilágban, és aprócska pontokká zsugorodtunk a saját képzeletünkben. A lábaim alá csúsztak a lépcsők, hol emelkedtek, hol süllyedtek, a vízpermet pedig csillámló pöttyöket teremtett a bőrömre. Meg sem tudtam szólalni, csak sóhajtoztam jobbról-balra, majd balról-jobbra forgolódva. Végigszaladtam a hegygerinceken, a vízzel együtt zuhantam a mélybe, felrepültem, és a távolból szívtam magamba a felejthetetlen panoráma egészét.
- Tetszik, mi? – sandított rám mosolyogva az idegenvezetőm – Itt láthatod a legbensőbb vágyaid kivetülését. A te személyre szabott utópiádban a vezető szerepet a természet kapta. Igazán élveztem az építését.
- Ezt te építetted? – tértem magamhoz a révületből.
- Én bizony – büszkélkedett a kisember – Végre valaki, akinél nem az abszurditás meg a túlzás volt a lényeg, hanem az isteni erő.
- Nem hiszek Istenben – vágtam rá jól nevelt ateistaként.
- Tudom, hogy nem hiszel Istenben – legyintett a kísérőm - Nem hiszel az egyház Istenében, nem hiszel a Biblia Istenében, a sorsodat irányító Istenben, a fentről vigyázó Istenben. De azt is tudom, hogy emberi lény vagy, és mint ilyen, korlátlan képzelettel rendelkezel.
- Nem hiszek az elme korlátlanságában.
- Persze, hogy nem hiszel benne, hiszen nem ismered. Nem tudod elképzelni, hogy mekkora hatalom ez. Jó kis paradoxon, mi?
- Ja, kurva jó.
- Na figyelj. Sem te, sem az emberiség többi része nem fedezte még fel, hogy a képzelete az, ami sokkal nagyobb minden fegyver erejétől, minden tömegpusztító eszköz hatósugarától. Mindent az elme teremt. Az érzéseket, a félelmeket, a vágyakat. Azt állítjátok, hogy a lehetetlen nem létezik, de nem azért, mert ezt elhiszitek, hanem azért, mert magát a szót nem tudjátok felfogni. Mégis igazatok van. A lehetetlen abban a pillanatban valóban megszűnik, amikor rádöbbentek az értelmére. Így, mivel semmi és minden elképzelhető, az ész elleni vétség lenne azt állítani, hogy Isten nem létezik. Vagy nincs igazam?
- Figyelj csak – néztem rá összeráncolt szemöldökkel – most hagyj egy kicsit békén.
Egy ilyen monológ után gondolhatod, hogy mennyi érzés kavargott bennem. Amúgy is, kölyökkorom óta hajlamos vagyok jobban rácsodálkozni dolgokra, mint kellene. Egy tölgyfa levelének erezetét képes vagyok órákon keresztül figyelni, csak azért, hogy megfejtsem, honnan-hová tartanak a szálak. A törpe meg elém borított egy egész tölgyfaerdőt. Meg akartam rágni a szavait, megemészteni a hallottakat, elvonulni és gondolkozni, de féltem tőle, hogy ha agyalni kezdek, még inkább elvesztem. Fogalmam sem volt arról, hogy mihez kezdjek, ezért a jól bevált módszert alkalmaztam. Folytattam a beszélgetést.
- Ez a halál?
Kalauzom kissé kivárt, csak utána válaszolt.
- Igen is, meg nem is – mondta – Az tény, hogy meghaltál. Ennek következtében ez a halál. Ám a lényeg még csak most jön. Az Elosztó a túlvilági élet apró szelete, ahol megkezdődik a tényleges utazásod.
- Miért hívják Elosztónak?
- Azért, mert itt eldől, hogy hová kerülsz. Mehetsz-e a Mennyországba, esetleg a Pokolba, vagy mehetsz a fenébe. Ez utóbbit a helyedben mindenképpen elkerülném. Nézd csak, még rád is kacsintok sokat sejtetően, jelezvén, hogy bizalmas tippet adtam.
Figyelmen kívül hagytam a szellemességét.
- Hová kerülök, ha nem vesznek fel a Mennyországba, vagy a Pokolba?
- Heh, nem vesznek fel – röhintett a törpe – ez tetszik. Nos, ha nem vesznek fel egyik helyre sem, akkor elkárhozol. Örök bolyongás vár rád, tökéletes sivárság, céltalanság, kilátástalanság. Szívás. A jó hír az, hogy el lehet kerülni.
- Hogyan?
- Erről szól az Elosztó. Szépen le kell ülnöd, és ki kell vesézned az életed minden apró mozzanatát. Vissza kell menned az időben, elemezned kell és értékelned, hogy aztán a bíráid előtt megfelelj. Össze fogod állítani életed nagy művét. Ha sikerül őszintének lenned, főleg magaddal szemben, akkor elnyered érte a jutalmad.
- Azaz mehetek a Mennyországba.
- Vagy a Pokolba.
- És az nem rossz?
- Nem, a Pokol nem rossz. Felejtsd el, amit eddig tudtál ezekről a helyekről. A lépcső, meg a sztráda egyaránt jó út, a kettő között csak az határoz, hogyan élted az életedet, milyen prioritások alapján.
- Tuti a Pokolba kerülök! – méltatlankodtam – nem vagyok jó ember.
- Hahó, figyelsz te rám? – kopogtatta meg a fejem a törpe – Most mondtam el, hogy a Pokolban semmi rossz nincs, ugye? Se csuhám nincs, se búcsúcédulákat nem árulok. Ez itt a túlvilág. Itt nincsenek érdekek.
- Fáradt vagyok – védekeztem erőtlenül.
A kisember sóhajtott egy nagyot, ami pont úgy hangzott, mintha ezt mondta volna: „Kezd tele lenni a tököm veled, te értelmi fogyatékos hülye.”
- Pihenjünk egy kicsit – szólalt meg végül.
Ültünk egymás mellett, a közösen teremtett világunk egyik pirosra mázolt padján, a vízesésekkel szemben. Niagara, mi? Csak egy túlcsorduló fürdőkád. Ezek bezzeg vízesések voltak! Sem a tetejüket nem láttam, sem az aljukat, csak a bődületes mennyiségű lezúduló energiát az arcom előtt. Ősi morajlás és megfékezhetetlen erő. Eltátottam a számat, de hiába: a torkomon akadtak a szavak. Kérdezni akartam: mennyi időm van, kik a bíráim, hogyan elemezzek, ki vagy te… Az agyamban zakatoltak a kérdések, gőzoszlopok tetején törtek elő a mélyből, egyre csak bukkantak fel, de el egy sem tűnt. A szemét törpe minden egyes válasza ezer meg ezer újabb kaput nyitott ki, de a kinyitott kapukat nem lehetett becsukni, mert a házigazda lenyelte a kulcsokat, és csak nem akart kitolni egyet sem. Maradt az ismeretlenség lilás homálya, meg a ködként elterülő kételyeim.
- De hát meghaltam! – fakadtam ki végül.
- Meg bizony.
- Miért kell itt is szórakozni velem?
- Érdekes, amit mondasz – ironizált a kisember – Mit gondoltál, mi fog itt várni?
Kezdtem begurulni. Neki akartam támadni ennek a flegma kis mitugrásznak, szavakkal, vagy akár ököllel, szét akartam szaggatni a csillogó öltönyzakóját. És úgy éreztem, hogy jogosan vagyok felháborodva. Hol kellene békét lelnem, ha nem a halálban? De amint sorra vettem az érveimet, végképp magamba roskadtam. Na igen, mit gondoltam, mi fog itt várni? A végtelen meg a semmi? A végtelen univerzum, meg a semmi, ami nincs? Magamnak sem tudtam megmagyarázni, hiszen hogyan lenne képes az elme felfogni ekkora kaliberű szavak értelmét? Ehhez gyárilag nincs elég memóriaegység. A korlátok nélküli elme máris korlátokba ütközött. Könnyű azt mondani, hogy mindent érthetek. Én nem vagyok mesebeli gnóm, mint ez a kis szemét. Az én agyam már csődöt mondott. Vergődve próbáltam a lila homály fölött maradni, hogy ne fulladjak meg. Tenyereimbe temettem az arcomat, és csak néztem át az ujjaim között, figyelve a víz robaját. Most rajtam volt a sóhajtás sora. Csupán annyit értettem, hogy nem embernek való helyre kerültem.
Furcsa egy világ az álmoké, nem? Néha egész este hadakozhatunk sárkányokkal anélkül, hogy akár egy kardcsapásra is emlékeznénk, máskor meg tökéletesen vissza tudunk idézni mindent. Bár ki tudja, lehet nem is álmodtam, hanem dimenziót léptem, vagy a fene se mondja meg, valami spirituális szeánszon estem át, és kirepültem a testemből. Mint már említettem, drogoktól módosult tudattal másként fest a világ. A szervezetemben kavargó mérgek hatására ebben a félig hallucinált, félig átélt állapotban tisztán elmentődött az egész eseménysorozat, ezért tudom most ilyen jól visszaadni neked. Ha tehetségesen rajzolnék, felskiccelném neked a kisember minden arcvonását, de az Elosztó lefestésével is megpróbálkoznék. Bár még a legelvontabb festő palettáján sincs elég szín kikeverve ahhoz, hogy körvonalazzam, amit ott láttam. És ha meg akarnám fogalmazni az Elosztóban töltött időt, a hosszú sétákat a márványösvényen, vajon nem untatnálak-e halálra? Már bocsánat a kifejezésért…
De míg én pár órát aludtam, lent hónapok teltek el. Álmodban kényed-kedved szerint leigázhatod a Római Birodalmat, hosszú évek még hosszabb hadjáratain parancsokat ordítva, aztán reggel a vekker foszt meg a kiérdemelt dicsőségtől. De egyetlen ecsetvonás is tarthat tíz órán keresztül, vagy egy falevél szél sodorta útja, a kiszáradó ágtól a szikkadt őszi talajig. Így most nem megyek bele a magányos sétálásaim részleteibe, meg a mindenfelé kószáló gondolataim rendszerezésébe. Igen, magányos voltam az Elosztóban, ez nem kérdés. Egy huszonöt éves nyugdíjas, aki könnyes szemmel nézett vissza az életére. A törpe olykor-olykor meglátogatott, de a kép nagyon lassan tisztult. Amint úgy éreztem, hogy kezdem felfogni a dolgokat, örömmel hintettek további összetevőket a fazekamba, és addig kotyvasztották-keverték nekem az egészet, míg azt is elfelejtettem, amit addig tudtam.
Az egyik beszélgetésünket azért elmesélem. Nem tudom, mióta voltam már az Elosztóban, mert lent az idő nem létező fogalom. A törpe megmutatta, hogy hol tudom a számadásomat elkészíteni. Egy nedves kis hídon keltünk át a vízesés fátyolfüggönyébe vesző vég felé, de mielőtt a zuhatag a nyakunkba borult volna, huncutul szétnyílt az egész, mint egy könnyűvérű menyasszony ruhája. A kupola alatt sétálva szinte érinteni lehetett a likvid falat, és mivel erősen élt még agyamban az ara képe, fel-felsandítottam a fejem fölé, hátha látok ott valamit, amit érdemes látni. Nem láttam. Beértünk viszont egy szobába, ahol egy kényelmes forgószék, egy hatalmas, lakkozott íróasztal – talán dió lehetett – meg hosszú-hosszú sorokban türemkedő irattartó fiókok adták a bútorzatot. A vízesésre néző fal üvegből készült. A cseppecskék fejvesztve szaladgáltak a mikroszkopikus egyenetlenségek között, előzgették egymást a hatalmas üvegfelületen. Eszembe jutott Malcolm professzor káoszelmélete: Vajon az emberi kézen tényleg soha nem folyik le kétszer ugyan arra egy vízcsepp?
...